Letošní nej...

Our fishing boats will help you try catching your dream record-breaking fish...

We have decided to offer you our more than ten-year experience with fishing at the river Po delta. Certainly you have also heard about prime catches of wels (even we managed to catch a 100 kg odd wels) as well as carps nearing 30 kg. The river Po delta is very productive for all fish well-known in the Czech republic such as glasseye, eel, bream, barbel etc.

Fish are active and well catchable here even in the coldest months of the year, the water temperature seldom drops under 9°C. Und die And those not so keen or non-anglers can marvel at the beautiful nature with rare birds even directly in the protected territories.

You can spend several days sailing on the river with your hobby!

The PC 32 boats are equipped with A/C, furnished kitchen with refridgerator, microwave owen, shower and chemical WC and of course instruments for fishing from the boat. The port on the river Po, where our fleet harbours, lies in the town of Porto Viro cca 50 km far from Venice (Venezia in italian).

You can park your car here in a guarded and monitored area and take advantage of services of a restaurant, a pizzeria and during the season also of a swimming pool, a toilet and a shower...

- fishing in a beautiful location on the italian river PO

- own fleet of boats (PC 32, BB 18, Kmax , Marine)

- you don't need driving licence for boats

- fishing runs NON-STOP and all year long (3 fishing rods)

- we provide everything including a fishing permit

- full service including a guide

- our boats are comfortably equipped

- you will get to know hundreds of kilometres of rivers

Aktuality

Aktuálně z Pádu - berou !...

I když v první polovině týdne proběhlo deltou několik frontálních bouřek se všemi průvodními znaky(vítr, déšt s kroupami , ochlazení), stále berou ! Kapraři si přichází na své, nejsou ojedinělé úlovky nad 100cm a 20 kg ! A při změnách tlaku přišli klientům také sumčí dvoumetrovky. I přes proběhlé deště voda v Pádu nestoupá , zastavilo se pouze oteplování vody na +-18st.C . Z mnoha krásných úlovků minulého týdne musím ale vyzvednout candáta přes 90cm šťastného lovce Kaňky !   

aktualita

... více

Aktuálně z delty Pádu - Lov na živou rybu

Minulý týden se klientům vydařil. A to nejen počasím. Laďa Pavlíček si vytáh osobák 238cm(95kg) a i ostatní bodovali ke dvěma metrům. Předpověď počasí je stabilní, stejně tak i pro nízký stav hladiny Pádu, teplota vody poroste ze současných 18+ st.C. Po stovkách dotazů k zákazu lovu na živou rybu říkám NE! V provincii Rovigo je lov na živou rybu povolen (tedy i u nás v deltě Pádu), všude jinde je zakázán už i několik roků (a stejně se používá).  

 

 

aktualita

... více

Zobrazit všechny aktuality »

Zobrazit archív »